Logo PSP Sucha1       logo minister   niepodległa logo

dscn2444W dniu 11 października 2018 r. 75 uczniów z klas IV-VIII Publicznej Szkoły Podstawowej w Suchej wzięło udział w wycieczce edukacyjno-patriotycznej   "Wrota Bitwy Warszawskiej”, celem której było: uczczenie 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, poznanie ważnych miejsc: Belweder, Ossów, Sulejówek związanych z przełomowymi wydarzeniami dla narodu polskiego, kształtowanie postawy patriotycznej i wartości  m.in.: wolności, godności, solidarności, praw człowieka, a także wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej. W trakcie wycieczki uczniowie odwiedzili Sulejówek, gdzie znajduje się dworek ,,Milusin” -siedziba Marszałka Piłsudskiego. Dowiedzieli się, iż fundusze na budowę  pochodziły ze zbiórek wśród żołnierzy i byłych podkomendnych Marszałka jako "Dar Komitetu Żołnierza Polskiego".

Dworek  stał się Jego domem rodzinnym oraz miejscem pracy i spotkań z byłymi podkomendnymi. Tutaj powstały książki: "Moje pierwsze boje", "Rok 1920", "O wartości żołnierza legionów", "Rok 1863" i "Wspomnienia o Gabrielu Narutowiczu". Do "Milusina" pielgrzymowali politycy i osoby prywatne. Do dziś jest symbolem – odnoszącym się do pamięci o Józefie Piłsudskim, do pozostawionego przez niego dziedzictwa, a także istniejących wokół postaci mitów i symboli. W Sulejówku upamiętniliśmy wizytę wspólnym zdjęciem przed pomnikiem marszałka z córkami i odśpiewaliśmy pieśń "Legiony”. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Ossowie. dscn2534Uczniowie zwiedzali Multimedialne Centrum Informacji Historycznej, którego celem jest popularyzacja historii wojny polsko-bolszewickiej i wielkiego zwycięstwa Polaków. Obejrzeli film pt.: "Zwycięstwo 1920”, w którym wypowiadali się profesorowie, mieszkańcy Ossowa, rodzina ks.Skorupki. Wypowiedzi wzbogacone były o unikalne materiały archiwalne, animacje, sceny batalistyczne. Film  przybliżał i wprowadzał w problematykę wojny polsko-bolszewickiej, Bitwy warszawskiej, Boju pod Ossowem. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowieści  "starego wiarusa” nt. walk w okolicach Ossowa, heroicznego czynu Polaków walczących o wolność. Ich solidarności i jedności w obliczu zagrożenia dla nowo kształtującego się państwa polskiego. Poznali również stałą ekspozycjęna  terenie Parku Kulturowego, "Ossów- Wrota Bitwy Warszawskiej”. Ostatnim punktem naszej wycieczki była Warszawa. dscn2591Na placu marszałka Piłsudskiego /dawniej Plac Saski/ oddaliśmy hołd poległym żołnierzom za naszą Ojczyznę przed Grobem Nieznanego Żołnierza, pokłoniliśmy się przed Pomnikiem Smoleńskim. Podczas wizyty w stolicy obejrzeliśmy kolejny pomnik naszego bohatera narodowego oraz Belweder- pałacyk w stylu klasycystycznym będący siedzibą marszałka w latach 1918-1922. Wycieczkę zakończyliśmy w Łazienkach Królewskich, gdzie spacerowaliśmy alejkami podziwiając zabytki architektury i piękno parku w jesiennej aurze. Opiekunami wycieczki były Panie Edyta Mróz,  Ewelina Matysiak, Edyta Pałczyńska,  Beata Pośnik, Izabela Zych.

Wycieczka została zrealizowana w ramach projektu edukacyjnego ,,Godność, wolność, niepodległość”. Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021".

Koordynator projektu:
mgr Pośnik Beata- nauczyciel historii

GALERIA