W ramach współpracy szkół korczakowskich - 15 kwietnia 2025 r. zorganizowaliśmy wyjazd do Warszawy, w którym wzięli udział uczniowie klas siódmej i ósmej naszej szkoły oraz uczniowie klas szóstej i siódmej z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Czarnocinie wraz z opiekunkami.
Odwiedziliśmy Parlament Rzeczypospolitej Polskiej oraz zwiedzaliśmy Warszawę szlakiem naszego wspólnego patrona – Janusza Korczaka.
Wycieczka miała przybliżyć nam historię Parlamentu RP oraz zasady funkcjonowania sejmu i senatu, zaznajomić z zasadami pracy posłów i senatorów, a przede wszystkim rozwijać poczucie przynależności narodowej i wrażliwości patriotycznej. Zanim jednak rozpoczęliśmy zwiedzanie, musieliśmy dopełnić szeregu formalności: przepustki dla opiekunów, kontrola dokumentów oraz kontrola pirotechniczna pod czujnym okiem Straży Marszałkowskiej. Po tych czynnościach mogliśmy zacząć zwiedzanie.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w gmachu Sejmu. Po przybyciu na miejsce, zostaliśmy powitani przez przewodników, którzy szczegółowo opowiedzieli o historii Sejmu, jego roli w polskim systemie politycznym oraz zasadach funkcjonowania. Mieliśmy okazję zobaczyć salę obrad Sejmu, gdzie na co dzień odbywają się ważne debaty i głosowania. Przewodnicy przybliżyli również zasady pracy parlamentarzystów oraz wyjaśnili, jak odbywa się proces legislacyjny w Polsce.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Senacie. Tutaj zobaczyliśmy, jak wyglądają obrady wyższej izby parlamentu. Z zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści o roli Senatu, senatorach i ich pracy. Mogliśmy zasiąść w loży dla gości i wysłuchać wielu ciekawostek, m. in.: do czego służy lustro weneckie, gdzie zasiada prezydent, jak optycznie powiększyć pomieszczenie, jak wmontowane są słynne senackie schody.
Na I piętrze w holu głównym zatrzymaliśmy się przy tablicy upamiętniającej posłów II Rzeczypospolitej, którzy oddali życie za Polskę w czasie II wojny światowej oraz tablicy poświęconej posłom i senatorom, którzy zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.
Ranga miejsca spowodowała, że w dużym skupieniu i z zaciekawieniem wysłuchaliśmy przewodników. Zrobiliśmy też kilka pamiątkowych zdjęć.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Warszawy szlakiem naszego wspólnego patrona – Janusza Korczaka. W czasie naszej wycieczki poznaliśmy postać Henryka Goldszmita „Starego Doktora” - lekarza, pisarza, działacza, społecznika, ale nade wszystko niezwykłego pedagoga, który całe swoje życie poświęcił dzieciom.
Duże wrażenie zrobił na nas dawny Dom Sierot na Jaktorowskiej (kiedyś Krochmalnej). Mimo, że obecnie mieści się tam Dom Dziecka, mogliśmy wejść do środka i zobaczyć dawną jadalnię. Znajduje się tu stała ekspozycja poświęcona biografii i twórczości Korczaka oraz historii prowadzonych przez niego instytucji wychowawczych.
Widzieliśmy zachowany fragment muru getta przy ulicy Złotej, Szpital Bersonów i Baumanów, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Umschlagplatz – miejsce, z którego Janusz Korczak ze Stefanią Wilczyńską i podopiecznymi zostali wywiezieni do Treblinki.
Wszystkie punkty naszej trasy były okazją do wysłuchania ciekawych opowieści, dotyczących życia naszego patrona oraz fragmentów jego tekstów zamieszczonych w licznych publikacjach, odczytywanych przez naszą przewodniczkę.
Pobyt w Warszawie był dla nas niezwykle cennym doświadczeniem. Już nie tylko z telewizji, albumów i fotografii, lecz „na żywo” mogliśmy dowiedzieć się wiele na temat pracy Parlamentu i zobaczyć miejsca pamięci związanie z Korczakiem.
Dziękujemy paniom nauczycielkom: p. Joannie Grochali z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Czarnocinie oraz p. Iwonie Zeldze, p. Edycie Pałczyńskiej i p. Barbarze Woźniakowskiej z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Suchej za zorganizowanie wycieczki i opiekę.
Uczniowie klasy VII i VIII