laczy nas pamiec 380x21419 kwietnia obchodzimy 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zachęcamy nie tylko do przypięcia wirtualnego żonkila, ale także do udziału w wirtualnych obchodach upamiętniających wydarzenia z 1943 r.

Muzeum Historii Żydów Polskich  POLIN przygotowało program wydarzeń edukacyjnych dla szkół, bibliotek i instytucji w ramach Akcji Żonkile 2020. 

Harmonogram działań online przygotowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN:

godz. 9.00-9.30 - Barbara Kurdej-Szatan czyta fragmenty "Arki czasu" i "Pana Apotekera" - Wydarzenie jest skierowane do uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej.

Obie książki opisują codzienność młodych bohaterów Rafała i Blumy, którzy musieli odnaleźć się w rzeczywistości zmienionej przez wojnę. Rafał to żydowski chłopiec mieszkający z dziadkiem w warszawskim getcie, zaś Bluma to ośmioletnia dziewczynka, którą poznajemy w dniu, w którym wraz ze swoją żydowską rodziną musi przeprowadzić się do krakowskiego getta.

godz. 10.00-10.30 - "Żydzi w dwudziestoleciu międzywojennym" - oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum POLIN skierowane do uczniów klas 7-8

Na żydowską ulicę – bez wychodzenia z domu – zabiera nas Katarzyna Jankowska, przewodniczka Muzeum POLIN.

godz. 10.30-11.00 - "Getto warszawskie" - oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum POLIN skierowane do uczniów klas 7-8

Spacer bez wychodzenia z domu prowadzi Anita Borkowska, przewodniczka Muzeum POLIN.

godz. 12.00-13.00 - Pokaz filmu "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943" - film jest skierowany do uczniów klas 8 i starszych - projekcji filmu towarzyszy wstęp oraz komentarz historyka i edukatora Muzeum POLIN Piotra Kowalika.

Zajęcia edukacyjne będą dostępne na stronie muzeum oraz w serwisach społecznościowych Facebook  i YouTube.

źródło: https://www.polin.pl/pl/zonkile-2020-wydarzenia-edukacyjne