1 marca 2W Publicznej Szkole Podstawowej w Suchej w dniach 1 marca- 4 marca br zostały zorganizowane obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

W niedzielę – 1 marca harcerze i uczniowie naszej szkoły uczestniczyli we uroczystej mszy św w intencji Żołnierzy Wyklętych następnie wraz z innymi przedstawicielami placówek oświatowych, starostwa powiatowego, kół i organizacji działających w Białobrzegach w apelu pamięci, złożyli okolicznościowe wiązanki.

1 marca 1

projekcja filmuZorganizowano także wystawę, pokaz filmu pt. : ,,Klamra” oraz lekcje historii w klasach starszych w oparciu o materiały edukacyjne IPN. ,,Inicjatywy organizowane z okazji Narodowego Dnia „Żołnierzy Wyklętych” pełnią ważną rolę edukacyjną. Przypominają o postaciach i wydarzeniach, które 1 marca gazetkakomunistyczna cenzura skazała na zapomnienie – podkreślił Minister Dariusz Piontkowski, dziękując szkołom za włączenie się w obchody tego święta. – Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wpisują się w akcję „Szkoła pamięta”, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. 

nauczyciel historii - Pośnik Beata