Betlejemskie Światełko PokojuDrużyna harcerska ,,Szare Sowy” działająca przy Publicznej Szkole Podstawowej w Suchej w 13 grudnia 2015 roku  wraz z drużynami harcerskimi z naszego powiatu należącymi do Hufca Radom- Powiat ( było nas 205 ) brała udział w uroczystym apelu na Wzgórzu Wawelskim, podczas którego Betlejemskie Światełko Pokoju zostało przekazane przybyłym drużynom harcerskim z Polski i nie tylko. Harcerze w trakcie wyjazdu spacerowali i zwiedzali zabytkową część Krakowa min. Kościół Mariacki, oglądali fragmenty bożonarodzeniowej szopki w wykonaniu ich rówieśników, podziwiali świąteczny wystrój Sukiennic, odwiedzili wawelskiego Smoka. Dla wielu wielkim wydarzeniem była uroczysta msza św. w Królewskiej Katedrze na Wawelu.

W dobrych humorach późną nocą wrócili do domu. Światełko jest symbolem nadziei i pokoju między narodami. Podczas Betlejemskiego Światełka Pokoju poznajemy chrześcijańskie wartości takie jak: prawda, godność, tolerancja, przyjaźń. Uczymy się współodpowiedzialności, staramy się bardziej wrażliwi na problemy najbliższego otoczenia i nie tylko, motywujemy się do pracy nad sobą. Tegoroczne hasło ,,Zauważ człowieka” – zwraca uwagę  nam , ze życie stało się szybsze ale czy łatwiejsze? Można pogubić się a prośba o pomoc nie przychodzi nam łatwo; czekamy na dobre słowo, zainteresowanie. Starsi i chorzy czekają na kogoś , kto ich zrozumie , wysłucha, pomoże. Trzeba te osoby dostrzec w tłumie. Stąd idea tegorocznego Betlejemskiego Światełka Pokoju. Dlatego też: ,,My harcerze ZHP przekazując Betlejemskie Światełko Pokoju pragniemy uwrażliwić na wszystkie potrzeby współczesnego człowieka byśmy proszącym radośnie spieszyli z pomocą; znikających w cierpieniu dostrzegli i okazali im pomoc. Betlejemski Ogień umacnia nasze braterstwo i współpracę dladobra człowieka. Budzi i pogłębia w nas wrażliwość na cudze potrzeby.” Przywiezione przez harcerzy z naszej drużyny i drużyn z Białobrzegów światełko przekazaliśmy uroczyście na mszy św. w Białobrzegach 20 grudnia dla wszystkich mieszkańców zaś 21 grudnia harcerze wraz z opiekunami przekazali Betlejemski Ogień  pracownikom urzędów,  szkół, przedszkoli, instytucji użyteczności publicznej. Zakończeniem tych ważnych grudniowych wydarzeń była harcerska wigilia  naszych drużyn, starszych instruktorów, zaproszonych gości , gdzie wspólnie dzieliliśmy się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia, śpiewaliśmy kolędy.
Dh Beata Pośnik

 

GALERIA