Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w Publicznej Szkole Podstawowej w Suchej realizowano na podstawie § 11 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych (Dz.U. poz. 1667) Priorytet 3 programu: „Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych”, obejmuje następujące cele: - wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów, - zwiększenie atrakcyjności oferty bibliotek szkolnych i pedagogicznych poprzez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w zbiorach bibliotek, - wzrost dostępności książek w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych, - rozwój współpracy pomiędzy szkołami a bibliotekami publicznymi i pedagogicznymi. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa zakłada, że Priorytet 3 będzie realizowany przez ww. szkoły, które są beneficjentami końcowymi projektu, m.in. poprzez:
1) zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami), w celu wzbogacenia zasobów biblioteki szkolnej o pozycje pozostające w sferze zainteresowania uczniów i jednocześnie służące realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego. Do biblioteki szkolnej Publicznej Szkoły Podstawowej w Suchej  zakupiono 276 vol. książek za kwotę 5 000 zł.

DSCF0046   DSCF0047  DSCF0051
2) popularyzowanie regularnego czytelnictwa wśród uczniów poprzez następujące wydarzenia:
-zrealizowano projekty czytelnicze we wszystkich klasach na podstawie nowości,
- głośne czytanie w bibliotece szkolnej i świetlicy fragmentów wybranej książki dostępnej w bibliotece szkolnej  (w ciągu roku szkolnego)
-organizowanie konkursów: czytelniczych („Święta w Bullerbyn i u nas”), plastycznych („Zakładka do książki”), technicznych („Ubranko dla misia”)
-zorganizowano obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania
-propagowanie akcji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na stronie internetowej szkoły i w ogólnodostępne sieci biblioteka on-line
-uwzględnienie czytelniczych potrzeb uczniów niepełnosprawnych
-zakupiono książki w formie audiobooku.

  DSCF0048
3) współpracę bibliotek szkolnych z bibliotekami publicznymi oraz pedagogicznymi, w celu lepszej realizacji zadań tych instytucji, m.in. poprzez organizowanie wydarzeń czytelniczych.
Współpraca biblioteki szkolnej z Miesjko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Białobrzegach  w tym z Filią Biblioteczną w Suchej.

DSCF0050 DSCF0049 DSCF0052

 

 

Edyta Mróz