zamość 1W dniach 14-15 czerwca uczniowie  Publicznej Szkoły Podstawowej w Suchej wzięli udział w wycieczce krajoznawczo-edukacyjnej: ,,Poznajemy magiczne Roztocze”. Wyjazd został zorganizowany w ramach szkolnych obchodów "Roku dla Niepodległej".
W pierwszym dniu zwiedzaliśmy powstały w 1593 roku Zwierzyniec- miasto ogród skryte pośród pięknej przyrody; podziwialiśmy najbardziej znany barokowy kościół p.w. św Jana Nepomucena ,,na wodzie” z XVIII wieku, a także zabytkowy budynek siedziby Roztoczańskiego Parku Narodowego, starą browarnię, liczne zabytki architektury drewnianej, szkołę przyrodniczą w otoczeniu pięknego parku krajobrazowego.


Zauważyliśmy liczne oznaczenia szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych - ich łączna długość to prawie 1000 km, biegną przez RPN i 4 parki krajobrazowe oraz 30 rezerwatów. Roztocze można także poznawać  podczas spływów kajakowych na rzekach: Wieprz, Tanew, Bukowa, Łada, Gorajec  i Por, ale przede wszystkim na rowerze – ścieżki rowerowe to 2,5 tys. km i 74 trasy  doskonale opisane trasy  / www.traseo.pl /.
roztocze czartowe pole 2 stara papierniaRezerwat Czartowe Pole
Czartowe Pole to rezerwat krajobrazowo-leśny położony niedaleko Suśca. Utworzono go w 1958 roku o powierzchni: 63,71 ha. Celem utworzenia rezerwatu jest ochrona malowniczej doliny rzeki Sopot. Nazwa uroczego rezerwatu pochodzi od powiedzenia dotyczącego jego środkowej polany - "jeno czarci tam hasali" - dziś na tej polanie ustawiono ławki dla zwiedzających, a latem okolica pełna jest czarnych borówek. Szczególne atrakcje tworzy bajkowy  widok rzeki Sopot, zwalone drzewa, roztocze czartowe pole 1liczne wodospady, naturalny porządek przyrody. Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna liczy 1,4 km. Obszar ten jest miejscem pamięci narodowej poświęconym pomordowanym partyzantom walczącym z niemieckim okupantem. Mieliśmy możliwość obejrzeć ruiny papierni w Hamerni- pozostałość dużego zakładu przemysłowego Ordynacji Zamojskich wybudowanej w połowie XVIII wieku, które wskutek pożarów i powodzi nie została odbudowana. Ścieżka prowadziła  poprzez wybudowane schody, pomosty i poręcze, była bardzo urozmaicona ale widoki cudne!
Rezerwat Przyrody Szumroztocze szumy na Tanwi 1
Rezerwat przyrody Szum – to miejsce bajecznych krajobrazów, dziewiczej i nieskalanej ludzką ręką przyrody, piękny zakątek Roztocza, w którym można odetchnąć czystym powietrzem i nacieszyć oczy artyzmem wytworów natury, wysłuchać odgłosów przyrody a nie zgiełku miast. Rezerwat mieści się na terenie gminy Józefów na Roztoczu Środkowym i zajmuje powierzchnię niemalże 19 hektarów, powstał w 1958 roku. Głównym celem to ochrona i  zachowanie przełomu rzeki „Szum” w dziewiczym stanie w strefie Parku Narodowego Roztocza Środkowego. roztocze szumy na Tanwi 2Ciek tworzy tu liczne, urokliwe małe wodospady, zwane „szumami”. Szumy na Tanwi to urokliwe kaskady utworzone wskutek zrębowego przekroju tektonicznego. Jest to bardzo malownicza rzeka wijąca się w płd-wsch części naszego kraju  w dorzeczu Wisły – liczy 113 km.
Rezerwat przyrody jest domem dla wielu gatunków roślin, wiele z nich jest pod ścisłą ochroną jak: lilia złoto głów, widłak goździsty, widłak wroniec, parzydło leśne czy rosiczka okrągłolistna.
W godzinach wieczornych przyjechaliśmy na nocleg do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu - czekała na nas pyszna obiadokolacja i wygodne łóżka - tylko komu chciało się spać! Jednak po 23.00 spali wszyscy poza dyżurującymi opiekunkami.

   obiadokolacja    zamość śniadanie

Następnego dnia  po obfitym śniadaniu w dobrych humorach i pięknej słonecznej pogodzie wyjechaliśmy z ośrodka zwiedzać Krasnobród.roztocze krasnobród kapliczka na wodzie
Kapliczka "Na Wodzie" to jedna z popularniejszych atrakcji Krasnobrodu. Miejsce kultu i pielgrzymek z całej Polski. Obiekt pochodzi z XVIII w. i nazywany jest często „Kaplicą Objawień”. Wypływająca ze źródeł pod kaplicą woda jest, według miejscowej ludności oraz pielgrzymów, lecznicza. Wiele osób moczy w niej nogi lub inne, chore czy zmęczone, części ciała. Dookoła kapliczki w uroczym parku, rozlokowano rzeźby ze Stacjami Różańcowymi (wykonane przez Andrzeja Gontarza) oraz kilka innych rzeźb sakralnych. Obok kaplicy znajduje się figura przedstawiająca objawienie się Matki Bożej. roztocze krasnobród muzeumSama zaś kaplica w Krasnobrodzie składa się z dwóch połączonych kaplic, które stoją na betonowych słupach. Kaplica "Na Wodzie" znajduje się niedaleko barokowego kościoła pw. Nawiedzenia NMP ufundowanego przez Marysieńkę Sobieską. Krasnobród nazywany jest ,,roztoczańska Częstochowa” za sprawą objawień maryjnych oraz licznych uzdrowień. Na terenie zespołu klasztornego w starym modrzewiowym spichlerzu obejrzeliśmy Muzeum Wieńców Dożynkowych, ptaszarnię oraz Muzeum Etnograficzno- Przyrodnicze.
zamość 2Naszym kolejnym etapem poznawania tej magicznej krainy był Zamość- miasto idealne, ,,Padwa północy”, ,,perła renesansu” (wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Zabytków UNESCO) założone przez hetmana Jana Zamojskiego na planie człowieka: głowa- rezydencja hetmana, płuca- Akademia Zamojskich ( trzecia w Polsce) i Kolegiata, kręgosłup- ulica Grodzka przebiegająca przez Rynek Wielki aż po Bramę Lwowską. zamość 3Miasto – twierdza lokowane 1580 roku opierała się się min.: najazdom kozacko- tatarskim, potopu szwedzkiego w XVII wieku. Zwiedzaliśmy Kolegiatę dziś Katedrę  oraz późnobarokową dzwonnicę, rynek Starego Miasta, wysłuchaliśmy hejnału miasta Zamościa, podziwialiśmy piękne kamienice, ratusz, zakupiliśmy pamiątki i udaliśmy się w drogę powrotną.  Czas mija szybko, ale nam bardzo szybko! Wszyscy zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy do domów.  W wycieczce uczestniczyło 42 uczniów i uczennic, w tym z klasy integracyjnej IVa, IV b pod opieką: p. E. Mróz, p. B. Pośnik, p. M. Zielińskiej.