251 czerwca 2016 r. uczniowie klas IV-VI PSP w Suchej udali się na trzydniową wycieczkę edukacyjną do Malborka i Trójmiasta.

Wyruszyliśmy spod szkoły o godz. 6.00. Pierwszego dnia udaliśmy się do Malborka, gdzie zwiedzaliśmy zamek krzyżacki - dawną siedzibę Wielkich Mistrzów Krzyżackich. W zamku obejrzeliśmy zbroje i broń, jaką posługiwali się Krzyżacy. Widzieliśmy też wyposażenie kuchni, spichlerz i skarbiec zakonny oraz średniowieczną toaletę. Dowiedzieliśmy się, jak zakonnicy ogrzewali swoje ogromne zamczysko. Bardzo ciekawa była kolekcja wyrobów z bursztynu. Oczywiście wszyscy zakupili sobie pamiątki, aby przypominały zwiedzane miejsce.

Drugiego dnia, po zjedzeniu śniadania, wyruszyliśmy zwiedzać Gdańsk. W Gdańsku młodzi turyści zwiedzili Starówkę, Drogę Królewską, przechadzali się wśród starych, pamiętających dawne czasy murów i uliczek Gdańska. Byli pod słynną fontanną z Neptunem. Zobaczyli też znany gdański Żuraw. Potem popłynęliśmy w rejs statkiem białej floty na Westerplatte. Zwiedziliśmy Koszary, Cmentarz Obrońców Westerplatte oraz Pomnik Obrońców Westerplatte. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania niesamowitej opowieści o męstwie i poświęceniu obrońców Westerplatte.

Trzeciego dnia wyruszyliśmy do Sopotu. Zobaczyliśmy Krzywy domek nawiązujący swoim wyglądem do bajkowych rysunków. Spacerowaliśmy po najdłuższym molo w Europie i podziwialiśmy piękne widoki morza. Dodatkowym punktem programu wycieczki, podczas pobytu w Sopocie, było pluskanie w morzu i zbieranie muszelek. Kolejnym etapem wycieczki było Akwarium Gdyńskie w Gdyni. Uczniowie  odkrywali tajemnice podwodnego świata wraz z ponad tysiącem okazów morskich i wodno–lądowych pochodzących z wód bliskich i dalekich. Dzięki wizycie w Oceanarium mogliśmy uzyskać informacje na temat flory i fauny Bałtyku oraz poznać przepiękny świat głębin morskich. Podziwialiśmy też różnorodne ryby, żółwie, ośmiornice i prawdziwe koralowce.
Tuż niedaleko mogliśmy zobaczyć „Dar Pomorza”, okręt wojenny "Błykawica", a także inne statki zacumowane w gdyńskim porcie, które imponowały swoją wielkością i zdobieniem. Kończąc zwiedzanie Gdyni udaliśmy się na krótki spacer deptakiem nadmorskim i kupiliśmy pamiątki.
Wyjazd sprawił wszystkim wielką przyjemność i pozostawił po sobie niezapomniane chwile. Humor, pogoda i uśmiech na twarzach uczestników wycieczki świadczył o dobrej zabawie i samopoczuciu. Każdy z pewnością na długo zapamięta tę wspólną wyprawę do Trójmiasta.

Wychwawca kl. V - Izabela Zych

GALERIA