zemsta15 lutego 2024r. uczniowie klas V – VIII uczestniczyli w wycieczce do Radomia na spektakl teatralny pt. „Zemsta” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. W historii polskiego teatru to chyba najczęściej wystawiana sztuka hrabiego Aleksandra Fredry.
Widowisko wprowadziło młodych widzów w szlachecki świat polskiej wsi końca XVIII w., który w rzeczywistości nie odbiega tak bardzo od realiów współczesnego świata. Uczestnicy spektaklu mogli się przekonać, że sztuka ta jest ponadczasowa, a bohaterowie „Zemsty”, mimo swoich przywar, budzą sympatię widzów. Cała galeria postaci: tchórzliwy i zapatrzony w siebie Papkin, porywczy Cześnik, który szybciej działa niż myśli, czy milczący, pozornie skromny i obłudny Rejent, to tak naprawdę obraz nas samych przedstawiony w krzywym zwierciadle. Udział w tym spektaklu to swego rodzaju lekcja historii z przymrużeniem oka oraz okazja do „oswojenia” niełatwego języka komedii Fredry przygotowana specjalnie z myślą o młodym widzu. Sceniczna adaptacja „Zemsty” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji nie tylko bawi, ale i uczy, skłaniając uczniów do namysłu nad własnym postępowaniem i dostarczając im niezapomnianych wrażeń.
Podczas trwania spektaklu uczeń klasy 7 został zaproszony na scenę, gdzie „odegrał” rolę murarza przymuszonego przez Rejenta do złożenia podpisu na jego skardze na sąsiada. Gromkie brawa na zakończenie spektaklu świadczyły o wysokiej ocenie obejrzanego przedstawienia.
Edyta Pałczyńska