Mała książka wielki człowiek 1W ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych, 25 października 2022r. pierwszoklasiści wzięli udział w kampanii promującej rozwój czytelnictwa „Mała książka – wielki człowiek”.
Młodzi czytelnicy uczestniczyli w zajęciach, podczas których przedstawiali walory czytania, min.: zdobywanie wiedzy, wzbogacanie słownictwa i sprawności językowej, rozbudzanie wyobraźni, rozwój emocjonalny, wzmocnienie poczucia własnej wartości, relaks i wiele innych. Przypomnieli również zasady obchodzenia się z książką. Następnie wysłuchali „Legendy o pieśni” autorstwa Janusza Korczaka, co było dobrą okazją do przypomnienia postaci patrona naszej szkoły.

Mała książka wielki człowiek 2 Mała książka wielki człowiek 3
Młodych czytelników czekało jeszcze zadanie praktyczne, podczas którego każdy uczeń miał wykonać zakładkę do książki. Należy przyznać, że dzieci wykazały się pomysłowością, kreatywnością i dużym talentem plastycznym. Efekty były zachwycające.
Wszyscy uczniowie otrzymali wyprawki czytelnicze (wydane przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego), w skład których wchodzą:
- książka „Pierwsze abecadło”–to antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, (np. M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, J. Korczaka,, A. Fredry, J. Twardowskiego, D. Terakowskiej i innych), w opracowaniu graficznym znanej ilustratorki Iwonny Chmielewskiej. Znajdziemy tu zróżnicowane teksty nawiązujące do tradycji, zwyczajów polskich. Jest w nich też wiele miejsca na sprawy bliskie dzieciom, np. emocje, oswajanie lęku i uczenie się funkcjonowania w grupie;
- broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” - znajdują się w niej sposoby na wspieranie dziecka w nauce czytania oraz pomysły na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki;
- kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który poprzez zabawę ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

Mała książka wielki człowiek
Dziękuję dzieciom oraz p. Edycie Mróz i p. Kamili Leksińskiej za bardzo udane spotkanie czytelnicze i życzę wielu przyjemnych spotkań z książką.


Barbara Woźniakowska