maraton pisania listówMaraton Pisania Listów to największa globalna akcja na rzecz praw człowieka na całym świecie. Już od dwudziestu lat, tysiące, miliony ludzi łączy siły, aby wspólnie wysyłać apele listowne do władz i wyrazy solidarności w sprawach kilku konkretnych osób, których prawa człowieka są łamane.

Społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Suchej, po raz czwarty włącza się w Maraton Pisania Listów. W tym roku wspieramy dwójkę nastolatków: Jannę i Mikita.


Janna JihadJanna Jihad chce po prostu normalnego dzieciństwa dla siebie i wszystkich palestyńskich dzieci. Jednak piętnastoletnia Palestynka mieszka na Zachodnim Brzegu okupowanym przez Izrael, a jej życie w obliczu nieustającej dyskryminacji jest dalekie od normalnego. Janna zaczęła dokumentować przemoc ze strony wojska, gdy miała siedem lat, a jej dziennikarstwo obywatelskie przyciąga niechcianą uwagę. Nękano ją i grożono jej śmiercią, ale ona nie zamierza się poddawać - przynajmniej dopóki nie skończy się rasizm instytucjonalny wobec Palestyńczyków.

Wzór listu: https://maraton.amnesty.org.pl/data/pics/case/258.pdf

Mikita ZalatarouMikita Zalatarou czekał na przyjaciela, gdy został wciągnięty w tłum protestujących i tak zaczął się jego koszmar. W ciągu 24 godzin policjanci aresztowali 16-latka w jego domu i oskarżyli o rzucenie koktajlu Mołotowa w stronę dwóch funkcjonariuszy. Zamknęli go i najpewniej torturowali. Mimo braku dowodów Mikita – cierpiący na epilepsję – został skazany na pięć lat pozbawienia wolności.

Wzór listu:
https://maraton.amnesty.org.pl/data/pics/case/261.pdf

W poniższym linku znajdują się informacje o wszystkich bohaterkach i bohaterach tegorocznej akcji oraz wzory listów, które można przepisać. Wsparcia można udzielić również podpisując petycję online lub wspierając zbiórkę na znaczki.
Przepisane listy w obronie Janny lub Mikita można przynosić do 15 grudnia (środa) do szkolnej biblioteki lub p. Barbary Woźniakowskiej.

https://maraton.amnesty.org.pl/?gclid=Cj0KCQiAzMGNBhCyARIsANpUkzPFodZ1x7tAsyUbkkfpLIy4mYqTuPWL8IOlK1PMdxdBUJlmA0Qw3q4aAvErEALw_wcB


Napisz List. Zmień Życie.