daffodil 4728374 640#AkcjaŻonkile- szkolne obchody 78 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim
Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od 2012 roku organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.


Dlaczego żonkile?
,, Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci”
Akcja Żonkile ma na celu przypomnieć o powstaniu w getcie warszawskim. Powstanie, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku w getcie, było heroicznym przystąpieniem do walki o wolność z niemieckim okupantem. Jego bezpośrednią przyczyną była decyzja o likwidacji getta warszawskiego w związku z realizacją przez hitlerowców planu zagłady Żydów.
Akcja Żonkile ma sprawić, aby to tragiczne wydarzenie historyczne stało się jednym z elementów kształtujących tożsamość oraz przypominało o wspólnej historii Polaków i Żydów.
Pandemia ogranicza organizację otwartych, dużych spotkań, ale program tegorocznej akcji Żonkile jest bardzo bogaty. Przed nami koncerty, debaty, wykłady, pokazy filmowe skierowane zarówno do młodszej jak i dorosłej publiczności: https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-2021-program-obchodow

W 2021 roku organizatorzy zwracają uwagę na rolę, jaką kobiety odegrały w wydarzeniu. "W tym roku pragniemy nie tylko upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, lecz także podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez organizatora akcji.
Nauczyciele historii i biblioteki szkolnej:p. E. Mróz, p. B.Pośnik, p. E.Rudecka