maraton pisania listów 1Maraton Pisania Listów to największa globalna akcja na rzecz praw człowieka. Odbywa się zawsze koło 10 grudnia w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.

Nasza szkoła, po raz trzeci, stała się jednym z wielu miejsc w Polsce, w którym będziemy pisać listy do władz w obronie osób, których prawa złamano. W tym roku, akcja odbywa się z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego. Każdy z nas może się do niej przyłączyć. Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego człowieka.


maraton pisania listów 2
Maraton Pisania Listów pokazuje, że działając razem i solidarnie sprzeciwiając się naruszeniom praw człowieka, możemy osiągnąć sukces. Siła Amnesty International tkwi w ludziach, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas i mówią „nie” łamaniu praw człowieka. Dzięki naszemu zaangażowaniu, możemy mieć wpływ na otaczający nas świat. Żeby zmienić życie drugiej osoby, wystarczy kartka i długopis… Można również podpisać petycję online – każdy głos jest ważny!

Wzory listów oraz informacji o bohaterach tegorocznej akcji można znaleźć na stronie maraton.amnesty.org.pl
Chcąc odnaleźć wzory listów, należy kliknąć na okrągłe zdjęcie bohatera, a następnie w lewym dolnym rogu (na żółtym tle) jest do pobrania w pdf.


Zapraszamy do akcji ludzi dobrej woli – młodzież, dorosłych oraz seniorów. Wszyscy, którym los innych nie jest obojętny, mogą się do nas dołączyć.
Rok 2020 jest szczególny, oczywiście zapraszamy do wzięcia udziału w akcji, jednak pamiętajmy o zadbaniu o własne zdrowie i bezpieczeństwo.
Zachęcamy, aby listy pisać w domu, a następnie przynieść do biblioteki lub Barbary Woźniakowskiej do czwartku (10 grudnia) do godziny 15.00.
Napisane i zaadresowane listy, można zostawić również w przedsionku szkoły w koszyczku i wpisać się na załączoną listę.

NAPISZ LIST, ZMIEŃ ŻYCIE !!!

NASSIMA AL-SADA – ARABIA SAUDYJSKA - wzór listu

GUSTAVO GATICA – CHILE - wzór listu

KHALED DRARENI - ALGIERIA - wzór listu

GERMAIN RUKUKI - BURUNDI - wzór listu

TRÓJKA Z EL HIBLU - MALTA - wzór listu

PAING PHYO MIN – MJANMA - wzór listu

POPI QWABE I BONGEKA PHUNGULA – REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI - wzór listu

MELIKE BALKAN I ÖZGÜR GÜR – TURCJA - wzór listu

JANI SILVA – KOLUMBIA - wzór listu

IDRIS KHATTAK – PAKISTAN - wzór listu