delegate 1969952 640Wybór szkoły średniej to jedna z trudniejszych decyzji jaką muszą podjąć uczniowie kończący szkołę podstawową. Z tą decyzją wiążą się bowiem najbliższe lata nauki oraz wybór drogi zawodowej. 

Warto pamiętać, że pozornie nieistotne zainteresowania mogą okazać się cennym atutem w przyszłości. Uczą one wytrwałości i sposobów radzenia sobie z trudnościami, pozwalają na rozwijanie kontaktów międzyludzkich. Warto więc być konsekwentnym i starać się być jak najlepszym w tym, co się robi.


Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, co może się nam w życiu przydać, dlatego należy korzystać z okazji do zdobycia nowej wiedzy, poznawania siebie i świata. Możemy jednak być pewni, że przyjdzie moment, kiedy wszystkie nasze doświadczenia oraz wiadomości zaczną owocować, zbliżając nas do osiągnięcia sukcesu.
people 5658336 640Aby pomóc naszym uczniom w poznaniu swoich mocnych stron, zainteresowań, podjęciu decyzji o wyborze szkoły, zawodu czy podstawowych informacji o rynku pracy, organizujemy zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego. Natomiast przy współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Białobrzegach, w naszej szkole odbyło się profesjonalne badanie ósmoklasistów pod kątem preferencji zawodowych. Pod opieką pani psycholog Katarzyny Łukasik-Falkowskiej oraz pani psycholog Pauliny Puc, uczniowie wypełniali ankiety i testy, badające preferencje zawodowe, intelekt i rodzaj zainteresowań. Po dokonaniu wnikliwej analizy, panie planowały spotkać się z każdym uczniem i jego rodzicem celem omówienia wyników. Spotkania nie mogły jednak dojść do skutku w związku z obostrzeniami dotyczącymi pandemii covid-19. Nie mogąc się spotkać, panie przygotowały informacje zwrotne na piśmie. Uczniowie i ich rodzice otrzymali taką informację przez dziennik elektroniczny Librus. Zdajemy sobie sprawę, że informacja na piśmie nie zastąpi spotkania i rozmowy. Jednak w tych okolicznościach, nie mieliśmy wyboru. Uznaliśmy, że taka forma informacji zwrotnej jest bezpieczna dla wszystkich zainteresowanych.
Wierzymy, że im lepiej młody człowiek pozna swój profil kariery i właściwy dla siebie kierunek rozwoju zawodowego, tym łatwiej, szybciej i z sukcesem odnajdzie się na współczesnym rynku pracy.
Badaniem w szkole objęto wszystkich ósmoklasistów.

Składamy serdeczne podziękowania pani psycholog Katarzynie Łukasik-Falkowskiej oraz pani psycholog Paulinie Puc za profesjonalizm i zaangażowanie.

Barbara Woźniakowska