niezapominajkiW roku 2020 Dzień Niezapominajki przypada w piątek. Święto Polskiej Niezapominajki obchodzone jest od 2002 roku. Pomysłodawcą tego święta był redaktor radiowej Jedynki Andrzej Zalewski. Corocznie obchodzone jest ono 15 maja i choć związane jest przede wszystkim z przyrodą, to niesie również głębsze przesłanie, by pamiętać o ważnych chwilach.

Święto ma na celu promowanie walorów przyrody, ciągłe przypominanie nie o ochronie środowiska, właściwym segregowaniu śmieci oraz zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie.

“Niezapominajki są to kwiatki z bajki…” – któż z nas tego nie zna? Ale czy wiecie, że to dziś niezapominajka świętuje? Ten doskonale nam znany z ogródków, a pierwotnie rosnący w lasach i nad wodą drobny kwiatek, stał się symbolem polskiej alternatywy wobec popularnych lutowych Walentynek. A swe święto obchodzi już od kilkunastu lat! Jest To polski dzień zakochanych.
Niezapominajka jest kwiatem polskich łąk, leśnych uroczysk, bagien i torfowisk, rośnie nad brzegami strumieni, na obrzeżach lasów, oraz ogrodach i kwietnikach. W Polsce występuje 15 gatunków niezapominajek m.in. alpejska, leśna, błotna i piaskowa.

Źródło Internet
S.U.