nasze miejsce31 stycznia 2020 roku 37 uczniów PSP w Suchej z klas V- VI miało możliwość obejrzenia filmu pt.: ,,Nasze miejsce na Ziemi”. Niezwykłego filmu,w którym bohaterowie przez 8 lat dokumentowali swoją pracę i marzenia by harmonijnie i szczęśliwie żyć w zgodzie z prawami natury.

Celem projektu jest ukazanie zasad rządzących naturą i roli człowieka a także rola różnorodności biologicznej i działań człowieka na rzecz lepszego świata i zrównoważonego rozwoju.

Film doskonale wyjaśnia, że współpraca z naturą przynosi praktycznie nieskończone możliwości rozwoju. Oparty jest na prawdziwej historii Johna i MollyChesterów, którzy decydują się wyprowadzić z miasta na farmę. Wszystko po to, by unaocznić niedowiarkom i wątpiącym, że naturze można zaufać, która w nagrodę zapewni odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań. Marzeniem ich jest budowa własnej farmy funkcjonującej w zgodzie z prawami natury. 80 hektarów ziemi w upalnej Kalifornii staje się odtąd ich nowym domem. Z pomocą przyjaciół bohaterowie realizują wyjątkowy projekt: 10 tysięcy drzew, ponad 200 rodzajów upraw i dziesiątki gatunków zwierząt żyjących w zgodzie ze sobą i swoją naturą, a wszystko to bez udziału szkodliwej chemii i bezdusznej technologii. Z każdym kolejnym dniem Chesterowie uczą się czegoś nowego o świecie i sobie samych. Przeżywają małe porażki i wielkie zwycięstwa, a otaczający ich ludzie i zwierzęta stają się źródłem inspiracji, radości, a czasem niezłych kłopotów.
Oglądając film zadajemy sobie pytanie : ,,Czy zrównoważone rolnictwo w naszych czasach ma sens?”
W filmie bohaterowie wielokrotnie odwołują się do przemysłowego rolnictwa jako złego pomysłu. Dzieje się to w kontekście wpływu produktów rolniczych na zdrowie, ale także wtedy, gdy chodzi o ochronę gleby, podatność na suszę, marnowanie wody lub niszczenie różnorodności biologicznej. Zrównoważone rolnictwo, współistniejące z przyrodą, to model, z którego powstał współczesny przemysł rolniczy. W kraju takim jak Polska możemy śmiało powiedzieć, że nasi dziadkowie prowadzili taką właśnie gospodarkę. Zachęcamy wszystkich uczniów i rodziców do obejrzenia wspaniałego filmu. Opiekunami były : p.I.Fechner, p. B.Pośnik, p. R.Sułek.


B.Pośnik- n-l biologii.