Kuratorium Oświaty
w Warszawie

Al. Jerozolimskie 32, 00-024 Warszawa
 
WKS.576.10.2019.MW

Rodzice
Dzieci i Uczniów
Przedszkoli, Szkół i Placówek województwa mazowieckiego

 

Szanowni Państwo,

niebawem zakończy się rok szkolny i rozpocznie się tak bardzo wyczekiwany czas swobody i beztroskich zabaw – wakacje.

Zatem zadbajmy, aby był to czas bezpieczny, przynoszący dzieciom dużo radości i okazji do odpoczynku po trudach nauki. To na nas dorosłych ciąży odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, zarówno w miejscu zamieszkania, jak i poza domem.

Zwracam się do Państwa – Rodziców i Opiekunów z apelem, aby nie pozostawiać dzieci bez opieki, dokładnie zapoznać się z zaproponowaną przez organizatora wypoczynku ofertą, sprawdzać wiarygodność organizatorów, kontrolować, czy dany wypoczynek został zgłoszony kuratorowi oświaty, a tym samym, czy jest on legalny i podlega nadzorowi odpowiednich służb.

Każdy wypoczynek, którego zgłoszenie jest zgodne z obowiązującymi przepisami, zostaje umieszczony w ogólnopolskiej elektronicznej bazie wypoczynku dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej pod adresem: www.wypoczynek.men.gov.plw zakładce Baza wypoczynku. Tam możecie Państwo sprawdzić wybrany obóz, kolonię, czy też inną formę wypoczynku.

Zapewnienie zgodnych z prawem, bezpiecznych i higienicznych warunków wypoczynku letniego jest obowiązkiem organizatora, który odpowiedzialny jest również za wiarygodność i prawidłowość informacji zawartych w formularzu zgłoszenia. Powinien także poinformować rodziców albo pełnoletniego uczestnika o warunkach organizacji wypoczynku, w szczególności o terminie, miejscu lub trasie oraz programie.

Nad zapewnieniem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży czuwa wiele instytucji, do których zawsze można się zwrócić z prośbą o pomoc. Korzystajcie Państwo z wszelkich powszechnie dostępnych źródeł informacji o organizatorach wypoczynku.

Zachęcam do odwiedzania strony internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Kuratorium Oświaty w Warszawie, gdzie w banerze Bezpieczne Wakacje 2019 znajdziecie Państwo wiele cennych informacji na temat zorganizowanych form wypoczynku.

Życzę, aby tegoroczne wakacje były dla Państwa dzieci czasem bezpiecznym, pełnym radości, odpoczynku oraz niezapomnianych wrażeń.

Z poważaniem

Mazowiecki Kurator Oświaty
/-/
Aurelia Michałowska