predyspozycje zawodoweWybór szkoły średniej to jedna z trudniejszych decyzji jaką muszą podjąć uczniowie kończący szkołę podstawową. Z tą decyzją wiążą się bowiem najbliższe lata nauki oraz wybór drogi zawodowej.
Warto pamiętać, że pozornie nieistotne zainteresowania mogą okazać się cennym atutem w przyszłości. Uczą one wytrwałości i sposobów radzenia sobie z trudnościami, pozwalają na rozwijanie kontaktów międzyludzkich. Warto więc być konsekwentnym i starać się być jak najlepszym w tym, co się robi.


Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, co może się nam w życiu przydać, dlatego należy korzystać z okazji do zdobycia nowej wiedzy, poznawania siebie i świata. Możemy jednak być pewni, że przyjdzie moment, kiedy wszystkie nasze doświadczenia oraz wiadomości zaczną owocować, zbliżając nas do osiągnięcia sukcesu.
Aby pomóc naszym uczniom w poznaniu swoich mocnych stron, zainteresowań, podjęciu decyzji o wyborze szkoły, zawodu czy podstawowych informacji o rynku pracy, organizujemy zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego. Natomiast przy współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Białobrzegach, w naszej szkole odbyło się profesjonalne badanie ósmoklasistów pod kątem preferencji zawodowych. Pod opieką pani psycholog Katarzyny Łukasik-Falkowskiej oraz pani pedagog – doradcy zawodowego Pauliny Sobczak, uczniowie wypełniali ankiety i testy, min. badające preferencje zawodowe, intelekt, rodzaj zainteresowań. Po dokonaniu wnikliwej analizy, panie spotkały się z każdym uczniem i jego rodzicem celem omówienia wyników. Wierzymy, że im lepiej młody człowiek pozna swój profil kariery i właściwy dla siebie kierunek rozwoju zawodowego, tym łatwiej, szybciej i z sukcesem odnajdzie się na współczesnym rynku pracy.
Badaniem w szkole objęto szesnastu uczniów, a dodatkowo dwoje skorzystało z indywidualnych spotkań w poradni.

Składamy serdeczne podziękowania pani psycholog Katarzynie Łukasik-Falkowskiej oraz pani pedagog – doradcy zawodowemu Paulinie Sobczak za profesjonalizm i zaangażowanie.

Barbara Woźniakowska