DSCF4915W dniach 23-25.02.2018 r. Publiczna Szkoła Podstawowa w Suchej wspólnie z PTTK Łucznik Radom oraz Klubem Imprez na Orientację „SKRÓTY” Radom była organizatorem XLVII Ogólnopolskiego Marszu na Orientację. Celem tegorocznej imprezy było poznanie piękna i walorów krajoznawczo-turystycznych gminy Białobrzegi, uczczenie 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości, popularyzacja turystycznych imprez na orientację oraz nauka i praktyczny sprawdzian umiejętności posługiwania się mapą w terenie.

DSCF4908W imprezie tej wzięło udział około 200 uczestników reprezentujących różne organizacje, koła turystyczne, szkoły czy drużyny harcerskie. Naszą szkołę reprezentowała grupa uczniów z Drużyny Harcerskiej Szare Sowy w składzie: N. Durajczyk, Z. Przyborek, M. Cieślak, M. Kozieł, R. Walczak, A. Majewska, A. Baranowska, D. Bieliński, P. Trześniewski, wzięła ona udział w 3 etapach marszu: 2 etapach dziennych i etapie nocnym. Pierwszy 2 kilometrowy etap harcerze pokonali wspólnie z DSCF4906instruktorem. Po tym krótkim odcinku testowym w lesie czekało na nich ognisko przy którym mogli ogrzać się, upiec kiełbaski i nabrać sił przed drugą ciężką bo aż 5 kilometrową trasą. Uczestnicy mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych ukończyli drugi etap, a po nim wrócili do szkoły by zjeść obiadokolację i nabrać sił przed trzecim - nocnym etapem. Przed rozpoczęciem etapu nocnego harcerze wzięli udział w teście historyczno-krajoznawczym dotyczącym naszego regionu. Najlepszy wynik w tym konkursie i tymDSCF4909 samym nagrodę otrzymała Aleksandra Baranowska. Po odpoczynku nasi uczniowie wyruszyli na ostatni – trzeci - nocny etap, który ukończyli około godziny 20.00. Po powrocie do szkoły przyszedł czas na wspólne gry i zabawy integracyjne, które nie ustawały aż do ogłoszenia ciszy nocnej. Następnego dnia po pobudce i wspólnym śniadaniu harcerze wzięli udział w apelu podsumowującym Maraton Marszów na Orientację.

DSCF4899DSCF4912

Dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w organizację XLVII Ogólnopolskiego Marszu na Orientację. Dziękujemy: p. Burmistrzowi Miasta i Gminy Białobrzegi, p. Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Suchej – p. Annie Owczarskiej, Nadleśnictwu Dobieszyn, współorganizatorom imprezy: PTTK Łucznik Radom oraz Klubowi „SKRÓTY” Radom, wszystkim uczestnikom, którzy mimo trudnych warunków pogodowych stawili się na starcie i dotarli do mety.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Starostwo Powiatowe w Białobrzegach, Urząd Miasta i Gminy Białobrzegi.

E. Rudecka