W piątek 8 grudnia uczniowie klas V-VII po raz kolejny uczestniczyli w pasjonującej „Lekcji w kinie”  organizowanej  przez Centrum Edukacji Filmowej Wołomin. Temat lekcji brzmiał: „Jak oni to zrobili, czyli o efektach specjalnych’.
Uczestnicząc w interaktywnych zajęciach uczniowie dowiedzieli się co wspólnego z kinem mają matematyka, chemia, fizyka. Przekonali się,  jak duże znaczenie w historii efektów specjalnych mają Gwiezdne wojny. Odkryli czym są domalówki, dowiedzieli się, czy hobbici naprawdę byli tacy niscy. Na początku spotkania prowadzący omówił filmowe efekty specjalne, takie jak: wymuszoną perspektywę, miniatury, pirotechnikę, animizację poklatkową, popisy kaskaderskie, charakteryzację, animatronikę, domalówki oraz komputerowe efekty specjalne, które są najnowszą technologią.
Po lekcji w niezwykłą podróż zabrał widzów film Mariusza Paleja „Za niebieskimi drzwiami”.  Było w nim wszystko, co kochają dzieci – ciekawi bohaterowie, tajemnicze potwory i nowi przyjaciele – magiczne, kolorowe ptaki.  Film opowiadał o tym, co się dzieje, gdy zamykasz oczy i zasypiasz… Magiczne drzwi prowadzą do świata „we śnie”. Tak realnego, że można w nim zamieszkać, tak ekscytującego, że chce się go poznawać i tak tajemniczego, że można się go bać. I najważniejsze - jak wielką wartością jest siła tkwiąca w matczynej miłości.


Edyta Pałczyńska – organizator wyjazdu