dscn4158W dniu 21 stycznia br uczniowie PSP w Suchej wzięli udział w projekcji kina sferycznego. To mobilne planetarium, które przyjechało do nas w celach edukacyjnych i przedstawiło kształcące filmy pod kątem 3600. Uczniowie mieli możliwość nie tylko oglądać, lecz także zostać uczestnikami niepowtarzalnych zdarzeń. Wypukły obraz, jasne kolory i dźwięk pozytywnie wpływają na układ nerwowy dziecka, jego stan fizyczny i emocjonalny. Oj , emocji było dużo!

Kino sferyczne to nowa forma kształcenia nie tylko dla dzieci. Za pomocą systemu sferycznej projekcji w środku kopuły tworzy się niezwykły obraz. Prezentuje sferyczny 360 obszar projekcyjny, którego nie ma żadne inne współczesne kino. Jest to najefektywnie działająca obecnie uwiarygodniona rzeczywistość. Cyfrowa wizualizacja kopuły- to przyszłość oparta na wykorzystaniu nowych technologii. Za pomocą systemu innowacji pojawiają się nowe możliwości i niemożliwe staje się możliwe…Pompowane planetarium to lekkie i przenośne narzędzie umożliwiające organizację pokazów wszędzie, pozwala na prowadzenie seansów dla 30-40 osób, wewnątrz znajduje się multimedialny projektor ze specjalnym układem optycznym składającym się ze zwierciadła płaskiego oraz sferycznego pozwalającym wyświetlanie obrazów w kopule. To skuteczne narzędzie edukacji przyrodniczej. Dynamiczne obrazy dotyczą kosmosu i innych dziedzin nauki. Dzięki czemu cały układ tworzy rodzaj multimedialnego sferycznego kina popularyzującego nauki przyrodnicze.

Pomysł powstania Mobilnych Planetariów powstał w 2009 roku- Międzynarodowym Roku Astronomii oraz Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji. Inicjatorzy – pasjonaci chcieli zaciekawić i przybliżyć zdawałoby się powszechną wiedzę o otaczającym świecie gwiazd i planet dzieciom i młodzieży. Przenośne planetarium to multimedialne widowisko, które w naturalny sposób pobudza wyobraźnię dzieci i młodzieży. To nieopisana przygoda, która w ciekawy sposób przybliża uczniom piękno wielkość Kosmosu lecz nie tylko…

Dzieci z grup przedszkolnych i klas I-szych obejrzały film pt.” ,, Zula patrol”, w którym bohaterowie by uniknąć tragedii przeciwstawiają się nikczemnej Delarii. Jednocześnie poznają jak kształtowała się i powstawała nasza Ziemia, o formach życia dla których Ziemia jest domem.Uczniowie z klas II-IV obejrzeli film pt.” ,, Przyjaciele- w organizmie człowieka”, gdzie za pomocą cudownego wynalazku bohaterowie przenoszą się do organizmu człowieka, ukazując jak nasz organizm zasilany jest tlenem, jak pracuje serce, jak funkcjonuje układ pokarmowy. Doskonała lekcja przyrody w innej ciekawej formie. Film pt. ,, Astronauta” sprawił, że uczniowie klas V-VI zostali uczestnikami niezwykłej podróży i zobaczyć jakie zmiany zachodzą w ciele człowieka podczas lotu w kosmos, co się dzieje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, dowiedzieli się również jakie niebezpieczeństwa czyhają w przestrzeni kosmicznej.

Celem naszym jest wykorzystanie i umożliwienie uczniom nowoczesnych form edukacji w zakresie nauk przyrodniczych. Efektem zaś jest poznawanie astronomii, przyrody przy użyciu nowych technologii, rozbudzanie zainteresowań nauką wśród uczniów. Jest to unikalne narzędzie dydaktyczne pozwalające na pokazanie zjawisk zachodzących na niebie, zjawisk i praw fizycznych czy budowy i funkcjonowania naszego organizmu. Dla uczniów była to okazja do poszerzenia swojej wiedzy i odbycia cudownej podróży w niezwykły świat.

Szkolny organizator: Beata Pośnik