owk1W maju i czerwcu 2024 r. biblioteki i szkoły z całej Polski zorganizowały masową akcję, w trakcie której setki tysięcy uczniów zagłosowało na najciekawsze książki przeczytane w ciągu ostatnich dwóch lat. To największe w Polsce i jedno z największych na świecie badań czytelniczych. Autentyczne, oddolne, tworzone przez środowisko bibliotekarzy, bez możliwości manipulacji wynikami poprzez internet. A jednocześnie świetna okazja do promowania czytania bez przymusu, dla przyjemności, takich książek, na jakie mamy ochotę.
Ogólnopolskie Wybory Książek certyfikat
owk 2W naszej szkole  kampania informująca i zachęcająca do udziału w akcji Ogólnopolskie Wybory Książek 2024 została przeprowadzona w maju. Umieszczone zostały plakaty na korytarzach, stronie internetowe oraz facebooku szkoły. Uczniowie zostali poinformowani o szczegółach akcji za pośrednictwem dziennika Librus oraz ustnie przez wychowawców. Uczestnicy mieli kilka dni na przemyślenie swojego wyboru. Do przeprowadzenia akcji zaangażowano dwie uczennice - członkinie Koła Przyjaciół Biblioteki- które przygotowały pudełko na głosy, karty do głosowania. Głosy oddawane były 05.06.2024 r. w bibliotece szkolnej. 07.06.2024 r. członkinie KPB podliczyły głosy i sporządziły dokument z wynikami głosowania w naszej szkole. 
owk3

W klasach I-III najwięcej głosów zdobyły:
1. seria "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek"
2. "Drzewo do samego nieba"
3. "Bajki" Disneya
4. "Calineczka"
5. seria "Cukierku, ty łobuzie!"
6. "Asiunia"
7. "Afryka Kazika"
8. "Zaczarowana zagroda"
9. " Doktor Dolittle i jego zwierzęta"
10. "Dzieci z Bullerbyn"
11. seria "Detektyw Pozytywka"
12. seria "Akademia pana Kleksa"
13. seria "Komiksy są super"
14. seria "Mała Miss"
W klasach IV-VI najwięcej głosów zdobyły:
1. seria "Harry Potter"
2. "Hobbit, czyli tam i z powrotem"
3. seria "Rodzina Monet"
4. seria Anna&Elsa
5. "Czerwone krzesło" (cykl: Magiczne drzewo)
6. "Dzieci z Bullerbyn"
7. "1001 samochodów, o których marzysz"
8. "Akademia pana Kleksa"
W klasach VII-VIII faworytem została książka "12 prac Herkulesa".

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w akcji.
Wasze głosy pomogą nam zrealizować zakup książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.