maratonW dniach 27 listopada - 11 grudnia 2023r. społeczność szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Suchej po raz szósty brała udział w największej na świecie kampanii na rzecz praw człowieka, czyli w Maratonie Pisania Listów.
W tym roku pisaliśmy w obronie Andrzeja Poczobuta - polsko-białoruskiego dziennikarza i działacza mniejszości polskiej z Grodna. Przed aresztowaniem był aktywnym członkiem Związku Polaków na Białorusi oraz korespondentem Gazety Wyborczej. Za krytykę białoruskiego reżimu został skazany na 8 lat więzienia w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.


Druga osobą, w obronie której pisaliśmy listy jest tunezyjska aktywistka Chaima Issa, która jako jedna z pierwszych osób publicznie sprzeciwiła się represyjnym działaniom prezydenta Tunezji. Teraz grożą jej lata więzienia, a nawet kara śmierci.
W tegorocznej akcji wzięło udział 41 osób, które łącznie napisały 170 listów, w tym 79 w obronie Andrzeja i 91 w obronie Chaimy.
Serdeczne podziękowania dla:
- uczniów klasy V, VI, VII i VIII za udział w akcji i poświęcony czas,
marato- Nikoli, Oliwii, Pauliny, Marcela, Oliwii, Klaudii i Pauliny z klasy VIII za wyjątkowe zaangażowanie i największą liczbę napisanych listów,

- Pani Emilii Rudeckiej i Pani Edycie Mróz za pomoc w realizacji Maratonu Pisania Listów.
Dziękuję wszystkim, którzy nie pozostali obojętni wobec przypadków łamania praw człowieka i związanego z tym cierpienia niewinnych ludzi. Pisząc listy, wyrażaliśmy swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka.
Szkolny koordynator Barbara Woźniakowska