maraton pisania listówMaraton Pisania Listów to największa globalna akcja na rzecz praw człowieka. Odbywa się zawsze koło 10 grudnia w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Suchej, po raz szósty, stała się jednym z wielu miejsc w Polsce, w którym będziemy pisać listy do władz w obronie osób, których prawa złamano. Każdy z nas może się do niej przyłączyć. Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego człowieka.

 

jak działa maraton
W tym roku piszemy w obronie Andrzeja Poczobuta - polsko-białoruskiego dziennikarza i działacza mniejszości polskiej z Grodna. Przed aresztowaniem był aktywnym członkiem Związku Polaków na Białorusi oraz korespondentem Gazety Wyborczej. Za krytykę białoruskiego reżimu został skazany na 8 lat więzienia w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.
Więcej informacji o Andrzeju Poczobucie w poniższym linku:
https://maraton.amnesty.org.pl/?gad_source=1..
Wzór listu w obronie Andrzeja:
https://maraton.amnesty.org.pl/data/pics/case/288.pdf
Druga osobą, w obronie której będziemy pisać listy jest tunezyjska aktywistka Chaima Issa, która jako jedna z pierwszych osób publicznie sprzeciwiła się represyjnym działaniom prezydenta Tunezji. Teraz grożą jej lata więzienia, a nawet kara śmierci.
Więcej informacji o Chaimie Issa w poniższym linku:
https://maraton.amnesty.org.pl/?gad_source=1..
Wzór listu w obronie Chaimy :
https://maraton.amnesty.org.pl/data/pics/case/283.pdf
Maraton Pisania Listów pokazuje, że działając razem i solidarnie sprzeciwiając się naruszeniom praw człowieka, możemy osiągnąć sukces. Siła Amnesty International tkwi w ludziach, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas i mówią „nie” łamaniu praw człowieka. Dzięki naszemu zaangażowaniu, możemy mieć wpływ na otaczający nas świat. Żeby zmienić życie drugiej osoby, wystarczy kartka i długopis… Można również podpisać petycję online – każdy głos jest ważny!
NAPISZ LIST, ZMIEŃ ZYCIE !!!
Zapraszamy do akcji ludzi dobrej woli – młodzież, dorosłych oraz seniorów.
Wszyscy, którym los innych nie jest obojętny, mogą się do nas dołączyć
– w dniach 27 listopada – 11 grudnia 2023r.
Zachęcamy, aby listy pisać w domu, a następnie przynieść do biblioteki
lub Barbary Woźniakowskiej do poniedziałku (11 grudnia) do godziny 15.00.
Informacje o wszystkich bohaterach tegorocznej akcji można znaleźć na stronie:
https://maraton.amnesty.org.pl/?gad_source=1..