11 października 2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Suchej miało miejsce uroczyste i jednocześnie radosne wydarzenie, jak Ślubowanie Klasy Pierwszej. W tym roku rangi uroczystości dodał fakt, iż szkolna społeczność świętowała również 250. rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. Z tej okazji w sali gimnastycznej zgromadzili się zaproszeni goście, rodzice uczniów klasy pierwszej, uczniowie, dzieci z oddziałów przedszkolnych, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi.


Prowadzący uroczystość Aleksander Gutkiewicz dokonał imiennej prezentacji pierwszoklasistów, a dzieci zaprezentowały swoje ukłony i piękne uśmiechy.
Uczniowie klasy pierwszej odważnie i uroczyście złożyli swoje Ślubowanie. Pani dyrektor Anna Owczarska pasowała dużym ołówkiem pierwszoklasistów na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Suchej. Następnie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz rożki ze słodyczami ufundowane przez rodziców. Przedstawiciele Samorządu Szkolnego Adam Cieślak i Karolina Bąder w kilku ciepłych słowach powitali młodszych kolegów i zaoferowali swą pomoc.
Włączeni do szkolnej społeczności pierwszoklasiści rezolutnie i perfekcyjnie zaprezentowali swój program artystyczny. Goście usłyszeli, między innymi, piękne piosenki o ojczyźnie i o szkole oraz wiersze, w których dzieci zadeklarowały, iż wiedzą, co to znaczy być wzorowym uczniem i dobrym kolegą. Na koniec swego występu dzieci chórem zadeklarowały:
,, Jesteśmy pierwszakami, jak widać trochę się różnimy, ale pomimo różnic bardzo się lubimy”.
Potem już pałeczkę przejęli starsi uczniowie. Prowadząca Nikola Glińska zaprosiła gości na drugą część uroczystości. Przewodniczący Samorządu Szkolnego Adam Cieślak złożył życzenia wszystkim osobom pracującym na rzecz edukacji, a w szczególności nauczycielom. Uczeń Marcel Rotuski klarownie przedstawił krótki rys historyczny Komisji Edukacji Narodowej. Chór szkolny radośnie odśpiewał ,,Sambę dla Pani i Pana”, ,,Szkolne życzenia” i tradycyjne ,,Sto lat”. Następnie uczniowie klasy 6 wyrecytowali piękne wiersze dla nauczycieli, a ośmioklasiści zaśpiewali napisaną przez siebie piosenkę o szkole na melodię utworu ,,Hej, sokoły”. Pracownicy oświaty otrzymali również życzenia od ósmoklasistek Oliwii i Pauliny oraz upominki wykonane własnoręcznie przez Samorząd Szkolny. Swoją obecnością uroczystość uświetnili zaproszeni goście. Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Białobrzegi pan Mieczysław Danielewicz pogratulował pierwszoklasistom udanego występu i stwierdził optymistycznie, że klasa na pewno jeszcze pokaże na co ją stać i że będzie pamiętać o złożonym przyrzeczeniu. Następnie pan Burmistrz z okazji 250. rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej skierował słowa i życzenia do nauczycieli i pracowników szkoły. Przewodnicząca Rady Rodziców pani Nataliia Arutina złożyła gratulacje pierwszoklasistom w dniu ich święta oraz złożyła ciepłe życzenia wszystkim nauczycielom.
Uroczystość wyjątkowa, radosna, choć o podniosłym charakterze, minęła w mgnieniu oka. A to już zasługa nas wszystkich, szkolnej społeczności. Za co Wszystkim pięknie dziękujemy.