Listopad to smutna jesienna przyroda, a ta wprowadza nas w poważny nastrój miesiąca, który kojarzy się ze świętem tych, którzy odeszli od nas do innego świata. Chociaż nasze myśli są blisko nich, mamy świadomość, że są nieobecni wśród nas.
W jesiennych obrzędach dość często pojawia się symbolika śmierci. Świeca- to pamięć o zmarłych, gałązka jodły składana na grobie oznacza życie wieczne.


W tradycji chrześcijańskiej uroczystość Wszystkich Świętych obchodzono początkowo 13 maja; dopiero papież Grzegorz IV w 835 roku nakazał , by czczono zmarłych 1 listopada. Zaduszki , są  o wiele starsze, sięgają czasów pogańskich. Wierzono wówczas, że tego dnia zmarli przychodzą do żywych z prośbą o pomoc. W wielu krajach na całym świecie w różny sposób obchodzi się uroczystość Święta Zmarłych. Dla nas są to dni zadumy, smutku, przywoływania wspomnień, modlitwy jak również oddawania czci i hołdu Tym, którzy polegli za Ojczyznę.
Jak co roku uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Suchej porządkowali groby żołnierskie na Suskim Młynku, zapalali znicze oddawali hołd ,, minutą ciszy”, Tym , którzy poświęcili swe życie za Ojczyznę. Ci mali i starsi , harcerskie warty to dla nich ten dzień- Pierwszy listopada.
Cyprian Kamil Norwid powiedział: ,,Naród składa się z jednego pokolenia żyjących i z wielu pokoleń umarłych, którzy ukształtowali jego przeszłość i z tej przeszłości w sposób decydujący wpływają na rozwój teraźniejszości”.


,, Oni nie wrócą, więc my przyjdziemy…
Cieplej im będzie pod kocem ziemi…”
,, A my … tak wciąż zabiegani, tacy bez pamięci.
O zmarłych pamiętamy, gdy swe święto mają święci.
Dla nas światło jest nadzieją, więc znicze zapalamy.
Każdego dnia w każdej modlitwie o zmarłych pamiętamy.
Pamięć  o nich niech trwa na zawsze…
Pamiętasz? …”

galeria