maraton pisania listówMaraton Pisania Listów to największa globalna akcja na rzecz praw człowiekana całym świecie. Już od ponad dwudziestu lat, tysiące, miliony ludzi łączy siły, aby wspólnie wysyłać apele listowne do władz i wyrazy solidarności w sprawach kilku konkretnych osób, których prawa człowieka są łamane.

W tym roku motywem przewodnim Maratonu jest prawo do pokojowych zgromadzeń. Demonstracje to niezwykle istotne narzędzie zmiany społecznej, tymczasem na całym świecie władze brutalnie tłumią i bezprawnie zakazują zgromadzeń. Okażmy wsparcie tym, których spotyka więzienie i prześladowania tylko dlatego, że odważyli się głośno sprzeciwić niesprawiedliwości!

 jak działa maraton

Społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Suchej, po raz piąty włącza się w Maraton Pisania Listów. W tym roku piszemy w obronieAleksandry Skoczylenko, która sprzeciwiła się inwazji Rosji na Ukrainę oraz VahidaAfkariego, który sprzeciwiał się nierównościom i represjom politycznym Iranie.
maratn AleksandraŻycie Aleksandry wypełniały muzyka i sztuka. 31 marca 2022 roku sprzeciwiając się inwazji,zastąpiła etykiety z cenami w lokalnym supermarkecie w Petersburgu małymi papierowymi etykietami z informacją o rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Wczesnym rankiem 11 kwietnia 2022 roku policja aresztowała Aleksandrę. Oskarżyła ją o „publiczne rozpowszechnianie fałszywych informacji o użyciu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej”.
Aleksandra od tego czasu jest przetrzymywana w areszcie w strasznych warunkach. Jest również nękana przez pracowniczki aresztu i współwięźniarki. Jeśli zostanie skazana, grozi jej do 10 lat więzienia.
Wzór listu w obronie Aleksandry:
https://maraton.amnesty.org.pl/data/pics/case/273.pdf 

maratn VahidVahid pochodzi ze zżytej ze sobą rodziny. Lubił czytać, śpiewać i tańczyć w domu ze swoimi braćmi Habibem i Navidem.W latach 2016, 2017 i 2018 Vahid, Navid i Habib pokojowo protestowali w ich rodzinnym mieście Shiraz przeciwko nierównościom i represjom politycznym. Za udział w protestach wszyscy zostali aresztowani. Byli torturowani i zmuszani do „przyznania się” do przestępstw, których popełnieniu wielokrotnie zaprzeczyli. Bracia zostali skazani na podstawie zarzutów motywowanych politycznie, bo uczestniczyli w protestach.
12 września Navid został stracony w tajemnicy, bez żadnego ostrzeżenia. Jego egzekucja wywołała oburzenie w Iranie i na całym świecie oraz doprowadziła do zintensyfikowania działań kampanijnych wspierających Habiba i Vahida. Habib został zwolniony z więzienia w marcu 2022 roku, po spędzeniu 550 dni w izolatce.
Władze przetrzymują Vahida w izolatce od września 2020 roku. Jest całkowicie odseparowany od innych więźniów. To kara za jego nieugiętość. Vahid nie ulega żądaniom władz, by publicznie wygłosił oświadczenia przeciwko ludziom w Iranie i na całym świecie, którzy domagali się sprawiedliwości dla jego rodziny.
Wzór listu w obronie Vahida:
https://maraton.amnesty.org.pl/data/pics/case/266.pdf 

Przepisane listy w obronie Aleksandry lub Vahida można przynosić do 08 grudnia (czwartek)do szkolnej biblioteki lub p. Barbary Woźniakowskiej.
Natomiast w poniższym linku znajdują się informacje o wszystkich bohaterkach i bohaterach tegorocznej akcji oraz wzory listów, które można przepisać. Wsparcia można udzielić również podpisując petycję online lub wspierając zbiórkę na znaczki.
https://maraton.amnesty.org.pl/?gclid=EAIaIQobChMInqah0avQ-wIVUgWLCh0TwQ9CEAAYASAAEgK4pfD_BwE 
Napisz List. Zmień Życie.