szydłowiec 1Dnia 4 października 2022r. uczniowie klas I-III Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Suchej wyjechali na wycieczkę w ramach projektu „Kulturalna szkoła Na Mazowszu”. Uczniowie mieli okazję zwiedzać Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu oraz Muzeum Wsi Radomskiej.

szydłowiec muzeum 1 szydłowiec muzeum 2

szydłowiec muzeum 5

szydłowiec muzeum 4 szydłowiec muzeum 3
W Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych uczniowie z zaciekawieniem oglądali zgromadzone eksponaty – instrumenty zagrożone zaginięciem, których już teraz nie ma w powszechnym użytku. Poznali składy kapel ludowych pochodzących z różnych zakątków Polski. szydłowiec warsztaty 1Mieli okazję zagrać na cymbałach i harmonii. Na terenie muzeum klasy II i III uczestniczyły w warsztatach budowy i malowania gwizdków prowadzonych przez multiinstrumentalistów i wielokrotnie nagradzanych budowniczych ludowych instrumentów p. Przemysława Ficka i p. Marcina Blachurę. Klasa I wzięła udział w lekcji pt. „Muzyka spod smyka. Skrzypcowe ABC” na której to w przystępny sposób dowiedziała się o budowie skrzypiec i pracy lutnika. Miłym akcentem były znane melodie ludowe grane na skrzypcach i fortepianie m.in.: „Czerwone jabłuszko”, „Mało nas” czy „Mam chusteczkę”.

szydłowiec zajęcia 1

szydłowiec warsztaty 2
radom warsztaty 1Wizytę w Muzeum Wsi Radomskiej uczniowie rozpoczęli od warsztatów tematycznych „Od ziarenka do bochenka”, na których dowiedzieli się jakie gatunki zbóż uprawiano na Mazowszu, jak dawniej wypiekano chleb, wyrabiano mąkę, jakich narzędzi używano. Poznali także przesądy i zwyczaje towarzyszące wypiekowi chleba. Każdy uczestnik warsztatów własnoręcznie formował bułkę z ciasta drożdżowego, którą po wypieczeniu dostał do konsumpcji. Następnie w towarzystwie pani przewodnik rozpoczęto spacer po skansenie. Uwagę uczniów przykuły młyny oraz sprzęty niezbędne do pracy na roli.


Agnieszka Szybowicz